Да се приготви домашна крем супа воопшто не е тешко, иако многумина мислат дека за тоа треба многу умешност и време. Следете ги инструкциите и ќе добиете супер вкусна супа која е многу подoбра од оние во кесичка.

Крем супа од морков и тиквичка

By Тетка Биберче Published: September 10, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 35 mins

Да се приготви домашна крем супа воопшто не е тешко, иако многумина …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Морковите и тиквичката измијте ги, излупете ги и изрендајте ги.
  2. 2.Во длабок сад, растопете го путерот и ставете ги ренданите моркови и тиквичката. Пржете ги се додека не омекнат.
  3. 3.Налејте вода, ставете ја коцката за супа, поклопете го садот и оставете го за врие 10-тина минути.
  4. 4.Со рачен блендер, испасирајте ја супата, посолете, запиперете и додајте две лажици павлака.
  5. 5.Супата добро промешајте ја и сервирајте ја. Добар апетит!