Брза, едноставна и лесна супа од грашок… Уживајте во нејзиниот прекрасен вкус било лето или зима…..

Кремаста супа од грашок

By Тетка Биберче Published: November 14, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 30 mins

Брза, едноставна и лесна супа од грашок... Уживајте во нејзиниот прекрасен …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Компирот излупете го, исчистете го и исечкајте го на мали паченца. Кромидот и лукот исечкајте ги на парченца. Во сад, на оган, ставете 600 мл вода, коцка од супа, додадете грашок, компир, лук и кромидот и варете околу 15 до 20 минути или се додека компирот не омекне.
  2. 2.Во смесата додадете 200 мл павлака и неколку ливчиња свежо нане. Тргнете ја од оган и со штапен миксер пасирајте ја.
  3. 3.Кремастата супа по желба посолете ја и запиперете ја, украсете со малку павлака и нане и послужете ја.