Оние кои обожаваат супа ќе бидат воодушевени од овој вкус. За останaтите кои никогаш не пробале супа до свекло сега е правиот момент да дознаат што пропуштале. Супер здрава ладна супа од цвекло.

Ладна супа од цвекло

By Тетка Биберче Published: November 6, 2013

  Оние кои обожаваат супа ќе бидат воодушевени од овој вкус. За останaтите …

  Ingredients

  Instructions

  1. Сварено цвекло1.Цвеклото излупете го и варете го се додека не омекне. Доколку користите експрес лонец, цвеклото ќе се свари за околу 20-тина минути.
  2. Рендано цвекло2.Изрендајте го свареното цвекло.
  3. Рендано цвекло и јајце3.Јајцата сварете ги и нив изрендајте ги.
  4. Краставица и кромид4.Додадете ситно сечкана краставица како и млад лук и кромид.
  5. Додавање на копар во супата5.И копарот ситно исечкајте го и додадете го во смесата. Доколку не сте љубители на копар, заменете го со магдонос.
  6. Павлака во смесата6.Ставете 2 лажици павлака и смесата добро измешајте ја.
  7. Додавање на јогурт7.Додадете јогурт, некоку лажици (или повеќе) ладна вода, промешајте.
  8. Ладна супа од цвекло8.Супата од цвекло сервирајте ладна, во длабока чинија. Добар апетит!