Најдобар лахмаџун во Скопје може да пробате во култната „Галерија 7“ во чаршија. Ако не во носи пат натаму можете да го направите овој познат турски специјалитет и во домашни услови. Наш предлог е дегустација со чаша ајран за да впечатокот биде целосен.

Лахмаџун

By Гастронаут Published: November 8, 2012

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 35 mins

Најдобар лахмаџун во Скопје може да пробате во култната „Галерија 7“ во …

Ingredients

Instructions

  1. Тесто1.Во поголем сад измешајте го брашното со водата, додате шеќер, сол и сув квасец. Замесете тесто, и оставете го да стаса. Нека одмори околу час и половина.
  2. Сецкање2.Потоа направте мали топчиња и расукајте го тестото во форма на неправилен круг. Во меѓувареме почнете да го подготвувате топингот. Исечкајте ги доматите, нането.
  3. Путер, лукче,кромид3.Лукчето и кромидот исчекајте ги ставете ги во блендер и испасирајте ги. Растопете путер и кратко пропржете гго лукчето и кромидот.
  4. Смеса4.Во сад ставете го јагнешкото, пропрженото лукче и кромид, исечканото нане и домат. Со рака измешајте додека не добиете фина еднолична смеса. Зачинете по желба.
  5. Спремно за печење5.Згрејте ја рерната. Расуканото тесто ставете го во плех обложен со фолија. Одозгора рамномерно распоредете од подготвената смеса. Слојот треба да биде тенок. Можете слободно да притиснете со раце за подобро да се прилепи за тестото.
  6. Лахмаџун спремен за дегустација6.Печете во добро загреана рерна додека краевите не добијат златна боја и не станат крцкави. Не повеќе од 15 минути. Дегустирајте топло со чаша ајран - мешавина на јогурт и вода.