Морковот е еден од најздравите зеленчуци кој содржи многу корисни и лековити состојки, богат е со витамин А, анти оксидансот бета каротен, витамин Д, витамини од Б комплексот, калиум, калциум, цинк, етерични масла ….Затоа направете лепче богато со витамини.

Леб со морков

By A.A.З. Published: September 25, 2013

  Морковот е еден од најздравите зеленчуци кој содржи многу корисни и …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Загрејте ја рерната на 180 степен.
  2. 2.Во поголем сад за готвење изматете ги јајцата со шеќерот. Додадете маслиново масло, рендан морков и коријандер.
  3. 3.Во друг сад за готвење измешајте го брашното со прашокот за пециво, додадете сода бикарбона, 1 лажица куркума, семки од тиква и сончоглед, додадете сол и малку црн пипер и целата смеса префрлете ја во првиот сад.
  4. 4.Мешајте додека се додека не добиете компактна смеса.
  5. 5.Калапот обложете го со хартија за печење (или намачкајте го со путер), смесата префрлете ја во калапот, одозгора наросете со семки од тиква и печете 50 до 55 минути. ( се додека ништо не се лепи на чечкалицата)
  6. 6.Послужете со топено козјо сирење.