Овој рецепт е доказ дека здравата храна може да биде и многу вкусна. Особено интересно за овој рецепт е дека не користевме брашно, туку тоа го добивме од зрната на пченицата.
Напомена: Овој леб може да се направи и без додавање на `рж, а може и без просо, но секако покорисно е ако се додадат и двете. Трици обавезно треба да се додадат, тие се многу здрави, содржат витамини од група В, а се добри и за регулирање на столицата.

Леб од цели зрна

By Мама Лиле Published: March 7, 2014

  Овој рецепт е доказ дека здравата храна може да биде и многу вкусна. …

  Ingredients

  Instructions

  1. Зрна подготвени за киснење1.1. Пченицата и `ржта одделно, 2 дена се киснат во вода. Просото се остава да кисне сами еден ден (или преку ноќ), а триците кисната 10 – 15 минути, непосредно пред да се прави тестото за лебот.
  2. Измелени зрна2.2. Откако семињата (`ржта и пченицата) се искиснати и набабрени (тие се меки), се блендираат или пак се користи старата добра машина за мелење месо. Мелењето оди одлично.
  3. Додадени семки3.Сусамот, лененото семе и семките од тиква може да се блендираат, а може да се остават цели.
  4. Измесено тесто4.4. Сите овие состојки се ставаат во сад, се додава киснатото просо и трици, солта шеќерот и квасецот. Сето тоа се меша со дрвена лажица и се почнува со додавање вода. На почетокот смесата ќе биде тврда, можеби и тешко ќе се меша. Ако е така, тогаш тестото треба да се меси со рацете. Се додава вода и се меси додека се добие меко лепливо тесто. Ако тестото е тврдо тогаш, при киснење и печење тешко ќе нарасне.
  5. Лепче во калап за печење5.5. Откако е направено тестото, се става во калап (јас ги ставив во 2 помали калапи) претходно подмачкан со маст или путер или обложен со хартија за печење, се покрива со влажна крпа или со фолија (за да не се создаде кора) и се остава да кисне. После скоро 1 саат (повеќе или помалку, зависи од температурата) се става во загреана рерна на 200 С и се пече. Дали е лебот печен или не, се проба со дрвена чепкалка или стапче (ако забодете во тестото и го извадите, на дрвцето нема залепено живо тесто, значи дека лебот е готов).
  6. Леб од цели зрна6.6. Печеното лепче се вади од рерната, се вади од калапот и се замотува во памучна ткаенина и се чека да се олади. Вака испеченото лепче, ако се чува во ладилник може да трае и една недела.