Ледено десертче во чаша за идеално летно освежување. Познатиот чизкејк колач во поинаква варијанта кој ќе го направите прилично едноставно и брзо. За вкусот нема дилеми 🙂

Леден чизкејк во чаша

By Гастронаут Published: June 30, 2012

  Ледено десертче во чаша за идеално летно освежување. Познатиот чизкејк …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во мало садче ставете ги вишните и една лажичка лимонов сок. На тивок оган згответе ги околу 2 минути.
  2. 2.Изматете ја рикотата заедно со шеќерот во прав.
  3. 3.Потоа во рикотата со шеќерот, додадете го овошниот јогурт од ванила и изренданата кора од портокал. Сето ова добро измешајте го.
  4. 4.Здробениот кекс ставете го на дното на чашата.
  5. 5.Преку него додадате лажичка од растопените вишни и подготвениот крем.
  6. 6.Одозгора ставете повторно малку вишни, крем и декорирајте со чоколадни трошки.
  7. 7.Ставете ги чашите во фрижидер добро да се оладат. Уживајте