Мирис кој отвора aпетит. Колач со вкус на лимон, кој мами да посегнете и да земете уште некое парче плус. Ако сте расположени за готвење направете два колача и поканете ги комшиите на чај или кафе и парче вкусен десерт.

Лесен колач со лимон

By А.З. Published: October 18, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 60 mins
  • Ready In: 1 hr 15 mins

Мирис кој отвора aпетит. Колач со вкус на лимон, кој мами да посегнете и да …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Со помош на миксер, добро изматете ги јајцата заедно со шеќерот. Во смесата, постепено, додавајте од млекото и маслото за готвење.
  2. 2.Изрендајте ја кората на двата лимони и исцедете ги. Сокот и кората додадете ги во смесата со јајцата.
  3. 3.Брашното измешајте го со прашокот за пециво и мелениот мак и додадете ги во смесата.
  4. 4.Калапот за печење намачкајте го со путер и набрашнете го. Во калапот истурете ја подготвената смеса.
  5. 5.Колачот печете го на 180 степени, околу 50 минути до еден час. Оставете го да се олади и сервирајте го.