Слатки кругчиња од лимон кои гарантирано сите ќе ги обожааваат, почнувајќи од најмладиот до најстариот член на фамилијата. Засукајте ракави и направете ги овие вкусни бисквити.

Лимончело бисквити

By A.A.З. Published: November 27, 2012

  Слатки кругчиња од лимон кои гарантирано сите ќе ги обожааваат, …

  Ingredients

  Instructions

  1. Подготовка на тесто - Степ 11.Во пластичен сад, со помош на миксер, изматете го путерот и шеќерот. Додадете јајца и мешајте се додека не добиете компактна маса.
  2. Подготовка на смеса - Степ 22.Потоа додадете ванила и кора од лимон, како и брашното со солта. Мешајте на послаба брзина неколку минути колку смесата целосно да се поврзе.
  3. Смеса во кеса3.Готовата смеса ставете ја во кеса и оставете ја во ладилник барем два часа, а може и цел ден.
  4. Сечење на тестото4.Смесата поделете ја на два дела. Едниот вратете го во ладилник. На набрашнета површина расукајте тесто со дебелина од околу 1 см. Со помош на мала чаша исечете кружни форми и ставете ги на масна хартија за печење.
  5. Испечени колачиња5.Печете 13 до 15 минути се додека рабовите не добијат златна боја.
  6. Прелив6.Подготовка на преливот: во сад помешајте го шеќерот во прав со ликерот и сокот од лимон. Секое колаче натопете го во преливот.
  7. Лимончело бисквити - Сервирани7.За декорација, одозгора ставете крукче лимон.