Ако сакате некого да воодушевите со вашите куварски способности тогаш овој рецепт за лимон суфле е правиот за вас. Вистински адут за брз превкусен и феноменално декоративен десерт.

Лимон суфле

By A.A.З. Published: November 30, 2012

  Ако сакате некого да воодушевите со вашите куварски способности тогаш …

  Ingredients

  Instructions

  1. Исечени лимончиња1.Лимоните добро измијте ги. На секој остранете им го горниот дел така да остане барем 2/3 од лимонот. Со ноже и лажица за сладолед, нежно остранете го внатрешниот дел.
  2. Смеса за полнење2.Во сад за готвење со помош на миксер изматете 3 жолчки со ¼ шолја шеќер и неколку исцедени лимони. После неколку минути ставете го садот на тивок оган 7 минути константно мешајќи. Во друг сад изматете ги белките со преостанатиот шеќер.
  3. Наполнети лимони3.Во оладената жолта смеса нежно додавајте од белките. Додате го брашнот и убаво промешајте. Кога ќе добиете компактна смеса, секој лимон наполнете го отприлики 2/3.
  4. Испечени лимони4.Печете на загреана рерана, на 180 степени, околу 12-14 минути, или се додека не малку не нарасне и добие нежна златна боја. Испчените лимони попрскајте ги со шеќер во прав и веднаш служете ги.