На домашни сокови просто откачувам. Нема ништо подобро и поосвежително од нив, бидејќи знам дека се направени без конзерванси и вештачки бои… Затоа еве еден мој омилен летен пијалок, лимонодата од малинини. На здравје!

Лимонада од малини

By Гастронаут Published: August 21, 2012

  На домашни сокови просто откачувам. Нема ништо подобро и поосвежително …

  Ingredients

  Instructions

  1. Малини1.Малините убаво измијте ги.
  2. Шеќер и цимет2.Во сад помешајте го шеќерот и ванилиниот шеќер. Ставете малку сол.
  3. Додаваме цеден лимон3.Потоа во истиот сад додадете ги малините и исцедете 5 лимони. Со дрвена лажица пристиснете ги малините за да го испуштат целиот сок.
  4. Прецедуваме4.По десетина минути, со мешање на лажица процедете фин сок од малини. На екстрактот додадете му 3 шолји вода и ставете го добро да се олади.