Се повеќе сакаме да си проготвуваме домашни пијалоци. Поевтини се, а и знаме дека немаат вештачки засладувачи, ароми и бои. Оваа лимонада со рузмарин е токму природна и екстремно освежувачка.

Лимонада со рузмарин

By А.А.З. Published: June 5, 2014

  Се повеќе сакаме да си проготвуваме домашни пијалоци. Поевтини се, а и …

  Ingredients

  Instructions

  1. Изрендана кора на лимони1.Лимоните добро измијте ги и изрендајте им ја кората.
  2. Исецедени лимони2.Ицедете ги.
  3. Зовриени кори лимон и рузмарин3.Во сад, на оган, сипете вода, ставете ги корите од исцедените лимони и рузмаринот. Оставете да зоврие водата и тргнете го садот настрана.
  4. Додавање на рендана кора од лимон4.Од садот, извадете ги корите лимон и рузмарин и додадете ја кората од лимон и ѓумбирот. Промешајте, затворете го садот и оставете да се олади на домашна температура.
  5. Додавање на мед5.Во оладениот сок додадете неколку лажици мед и сипете го исцедениот сок од лимон.
  6. Спремна лимонада6.Во стаклен сад, ставете неколку кришки лимон, гранче рузмарин и сипете ја лимонадата. Оставете ја во фрижидер се до служење.