Овој лиснат ролат со ореви е совршен во комбинација со чајче или кафенце, за утринско будење или попладневна закуска, совршен е за секој ден, но и за свечени прилики….

Лиснат ролат со ореви

By Наташа Алексовска Published: October 19, 2013

  Овој лиснат ролат со ореви е совршен во комбинација со чајче или кафенце, …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Со миксер изматете ги јајцата со шеќерот. Додадете мелени ореви, презла и суво грозје.
  2. 2.Во смесата додадете и изрендана кора од лимон и се добро промешајте.
  3. 3.Врз набрашнето лиснато тесто ставете фил, завиткајте го во ролат и редете ги ролатите на намастена тепсија.
  4. 4.Изматете 1 јајце со лажица и премачкајте ги ролатите со изматено јајце.
  5. 5.Печете 20 минути на 200 степени.
  6. 6.Исечете го на парчиња со ширина 2 сантиметри, наредете ги врз чинија и наросете ги со шеќер во прав.