Изненадете ги вашите најмили и најмлади со овие прекрасни лижавчиња од лиснато тесто. Се што ви треба е готово лиснато тесто (при една прошетка во „Рамстор“ најдов одлични плочки замрзнато лиснато тесто), крем, џем, мармалад, слатко или мед и дрвени стапчиња од сладолед. За само 15 минути лижавчињата се спремни да бидат изедени 🙂

Лижавчиња од лиснато тесто

By А.З. Published: September 15, 2012

  Изненадете ги вашите најмили и најмлади со овие прекрасни лижавчиња од …

  Ingredients

  Instructions

  1. Подготовка на лиснато тесто1.Лиснатото тесто расукајте го во форма на правоаголни и со дебелина од 2 милиметри. Со нож исечете ги краевите на тестото за да добиете убав правоаголник.
  2. Сечење и мачкање на краевите на лиснатото тесто2.Исечете го лиснатото на мали правоаголници со ширина од околу 5 сантиметри и намачкајте ги краевите со вода на секој правоаголник.
  3. Полнење со крем3.Во средината на секој правоаголник ставете по една мала лажичка од кремот по желба.
  4. Пристискање со виљушка4.Одозгора ставете друго парче лиснато и со помош на виљушка притиснете ги краевите за добро да се залепат.
  5. Спремно за печење5.Премачкајте ги со изматено јајце и наросете со кафеав шеќер.
  6. Испечени лижавчиња6.Печете во загреана рерна на 220 степени околу 10 минути или се додека не добијат златно-кафена боја.