Дали сте за неколку слатки и екстра декоративни коктелчиња? Ем десертче, ем коктелче….уф, уф. Ви посакуваме добро друштво и одлична забава во придружба на овие црвени лубенички (и така им е сезоната, зарем не?). Уживајте!

Лубенички коктел

By Гастронаутка Published: July 8, 2012

  Дали сте за неколку слатки и екстра декоративни коктелчиња? Ем десертче, …

  Ingredients

  Instructions

  1. Извадете ја внатрешноста од лушпата1.Подгответе ги лиметите така што ќе ги исечете на половина надолжно. Со нож внимателно засечете по страните, а потоа со лажица извадете ја средината. Ставете ги празните половинки во пластични чашки за да стојат исправено.
  2. 2.Растворете го желатинот во жешката вода и мешајте додека убаво не се растопи. Додадете неколку капки арома од јагода или цреша (додека бојата на желатинот не стане убаво црвена). Додадете ја вотката и добро измешајте.
  3. полни половинки од лимета3.Наполнете ги празните половинки од лимета и ставете ги во фрижидер добро да се стегнат (најмалку 4-5 часа).
  4. 4.Пред да ги послужите лубеничките, пресечете ги на половина со остар нож и испрскајте ги со малку чоколадни трошки.