Обожаваме кикирики, особено кога се гледа некој добар филм, или пак како згодно мезе со пиво и во друштво на пријателите. А за да избегаме од монотонијата, овој пат ги пробавме во слатко-лута варијанта. Ммммм!

Лути кикирики

By Гастронаутка Published: June 14, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 50 mins
  • Ready In: 60 mins

Обожаваме кикирики, особено кога се гледа некој добар филм, или пак како …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Загрејте ја рерната на 150 степени и обложете го тавчето за печење со хартија за печење.
  2. 2.Со вилушка или со рачна маталка добро изматете ги белките, а потоа додадете ги црвениот пипер и буковецот, шеќерот во прав и солта и добро промешајте.
  3. 3.Ставете ги кикириките во смесата и мешајте за убаво да се натопат. Распоредете ги врз тавчето во еден слој и печете, со повремено мешање, се додека комплетно не се исушат. Оставете ги да се оладат и послужете.