Овошни колачиња со боровница. Вистинско уживање за сите сетила. Се приготвуваат навистина брзо, а вкусот им е извореден. Две главни причини зошто да ги приготвите во прва прилика веднаш штом ќе ви се пријаде нешто благичко. Добар апетит.

Мафини со боровница и чоколада

By Наташа Алексовска Published: October 10, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 35 mins

Овошни колачиња со боровница. Вистинско уживање за сите сетила. Се …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Изматете ги јајца со шеќер, додадете растопен маргарин, млеко и сок од лимон и портокал. Се добро измешајте.
  2. 2.Додадете брашно во кое е измешано прашок за пециво и сол. Изматете со миксер за да сите состојки добро се соединат.
  3. 3.На крај додадете исецкана чоколада и боровници. Измешајте со дрвена лажица за да не се распаднат боровници.
  4. 4.Калапите за мафини премашкајте ги со маргарин и сипете тесто до 2/3 висина на калап. Печете во претходно загреана рерна на 180 степени околу 20 минути.