Постојат еден мал милион рецепти за приготвување на мафини, но она што нас особено ни се допадна е рецептот на нашата читателка Гордана Никчевска која ни го испрати овој феноменален десерт со путер од кикирики. Се разбира, очекуваме и од вас некоја интересна варијација на тема мафинс:)

Мафини со путер од кикирики

By Гордана Никчевска Published: October 12, 2012

  Постојат еден мал милион рецепти за приготвување на мафини, но она што …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во подлабок сад ставете го брашното со прашокот за пециво, чоколадото и шеќерот.
  2. 2.Во друг сад, стопете го путерот, додадете слатко од јагоди, млеко и путер од кикирики.
  3. 3.Откако смесата ќе се растопи, измешајте ја заедно со брашното, но внимавајте, не мешајте премногу за да смесата не стане премногу гумена.
  4. 4.Со добиената смеса наполнети ги модлите кои претходно сте ги намачкале со малку путер
  5. 5.Печете во загреана рерна на 180 степени околу 20-тина минути.