Вкусни и сочни колачиња со вишни, совршени за појадок, десерт после ручек или вечера – рецепт кој ни го испрати нашата читателка Ана Црцаровска.

Мафини со вишни

By Ана Црцаровска Published: December 27, 2012

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 40 mins

Вкусни и сочни колачиња со вишни, совршени за појадок, десерт после ручек …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во пластичен сад, се матат јајцата со шеќерот и се додава изладениот стопен маргарин заедно со млекото.
  2. 2.Во истиот сад, се додава брашното помешано со прашокот за пециво.
  3. 3.Подготвената смеса се става во калапчиња за мафини се и се полни 2/3 од калапчето.
  4. 4.Одозгора се ставаат вишни (кои претходно сте ги оставиле да постојат во шеќер) и кршено чоколадо.
  5. 5.Се печат во загреана рерна, на 180 степени, околу 15 минути.