Превкусно макалце кое феноменално одговара  со добро запечено лепче на грил тава или на тостер. Додека да го спремите лепчето, со малку умешност ќе ви биде готово и макалото. За неколку минути добивате совршено две во едно уживање, кое ако до сега не сте го пробале, ова е правиот момент за тоа.

Макало од црни маслинки

By Гастронаут Published: June 16, 2012

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 0 min
  • Ready In: 15 mins

Превкусно макалце кое феноменално одговара  со добро запечено лепче на …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Од маслинките отстранете ги семките и исечкајте ги што е можно поситно (ако имате мало блендерче можете и да ги изблендирате)
  2. 2.Додадете рендан кора од лимон, малку лимонов сок, презла , маслиново масло и путер.
  3. 3.Зачините со сол и црн пипер во вкус. Сосот ставете го во тегла и налијте малку маслиново масло.
  4. 4.Макалото можете да го конзумирате веднаш или пак да го чувате во фрижидер неколку денови.