Ова е рецепт кој го подготвувале нашите баби и кој навистина во себе го содржи вкусот на традицијата. Едноставен и лесен за подготвување,особено интересен за сите оние сто сакаат да ги сочуваат од заборав насите стари рецепти. Може да се послужи како прилог или дополнување на главното јадење. Рецепт на Татјана Докузова.

Макало

By Татјана Докузова Published: February 27, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 25 mins

Ова е рецепт кој го подготвувале нашите баби и кој навистина во себе го …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Сувите пиперки се потпекуваат, па потоа се дробат или кршат во подлабока земјена чинија. Се додава исечканиот лук и оревите.
  2. Толчење2.Се додава малку сол и се толчи смесата со дрвен толчник, се додека смесата не се изедначи.
  3. Додавање доматно пире3.Се додава доматено пире две-три лажици, се меша добро и се попарува со врело масло.
  4. 4.Бидејки смесата е погуста се разредува со врела вода до саканата густина.