Топли или ладни подеднакво вкусни, одлични со нив да си го направите вашиот омилен сендвич. Пресечете ги на половина, наполнете со она што го имате во фрижидер и почестете се со вкусен оброк. Ако сте голем гурман и мислите дека овие мали фокачи нема да го задоволата вашиот апетит имаме и поголема солуција – интегрална фокача.

Мала фокача

By Тетка Биберче Published: September 26, 2012

  • Prep: 30 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 55 mins

Топли или ладни подеднакво вкусни, одлични со нив да си го направите …

Ingredients

Instructions

  1. Приготвување на тесто1.Рузмаринот исечкајте го на мали парченца. Во поголем сад, измешајте ги сите потребни состојките за приготвување на малите фокачи. Месете се додека не добиете компактна смеса и оставете го 90 минути покриено да нарасне.
  2. Формирање на тесто2.Нараснатото тесто поделете го на 3 дела, од секое формирајте топче а потоа обликувајте го во кружна сплесната форма.
  3. Пред и после печење3.Малите фокачи ставете ги на плех за печење кој е обложен со мрсна хартија. Одозгора наросете со морска сол и печете на 180 степени околу 25 минути.
  4. Испечена фокача4.Топлите испечените фокачи премачкајте ги со млака вода и завиткајте ги во крпа за да се здушат. Топли или ладни, подеднакво се вкусни.