Нашата пријателка Славица Наумовска сподели со нас рецепт за вкусна, едноставна и лесна манџа која пред се едноставно се подготвува и нема да ви одземе многу време,  а сигурно ќе ја обожавате….

Манџа со компир и мелено месо

By Славица Наумовска Published: April 3, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 45 mins
  • Ready In: 55 mins

Нашата пријателка Славица Наумовска сподели со нас рецепт за вкусна, …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Исечкајте го кромидот и ставете го на страна.
  2. 2.Од меленото месо, маслото, оризот и брашното направете смеса за ќофтиња. Од вака подготвената смеса правете мали топчиња и ставете да се пржат додека не заруменат.
  3. 3.Додадете го сечканиот кромид и пржете уште малку.
  4. 4.Морковот и компирот исечкајте ги ситно и додадете ги во смесата. Динстајте ги околу 10 мин.
  5. 5.Сега додадете го доматното пире, водата сите останати зачини, се добро промешајте и оставете да се довари чорбата. Добар апетит!