Иако оваа мешунка малку е подзаборавена, сепак во менито на нашата пријателка  Славица Наумовска во последно време секогаш наоѓа место. Еве еден нејзин предлог за лесна,  но и многу вкусна и хранлива манџичка со наут и колбаси.

Манџа со наут и колбаси

By Славица Наумовска Published: February 19, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 60 mins
  • Ready In: 1 hr 10 mins

Иако оваа мешунка малку е подзаборавена, сепак во менито на нашата …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Наутот оставете го од вечер да отстои, па другиот додадете еден пашканат исечкан на тркалца и еден морков исто така исечкан на тркалца.
  2. 2.При варење, исто така додадете малку доматно пире и една главица кромид кој потоа го пасирам.
  3. 3.При крај на варењето се додаваат колбаси ,сол, мајоран и лаворов лист. Се вари уште 30 до 45 минути.
  4. 4.На страна,во мал сад разматете една супена лажица пченкарно брашно со ладна вода и додадете го во манџата. Варете уште 10 минути.