Ако нашите стандардни свежи салатички веќе ви станаа здодевни, еве еден предлог како малку да ги “зачините“ и да ја разбиете монотонијата. Внимавајте, оваа салатка не е погодна за служење на деца, за нив ќе мора дополнително да се помачите….

Маргарита салата

By Гастронаутка Published: August 18, 2012

  Ако нашите стандардни свежи салатички веќе ви станаа здодевни, еве еден …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Измешајте ги сите течности, а потоа додадете го шеќерот и мешајте додека не се растопи добро. Потоа додадете го ситно исечканиот или истолчен лук и ситно исечканите (на мали коцкички) пиперки.
  2. 2.Добро измешајте и на крај додадете ја изренданата црвена и зелена зелка. Уште еднаш промешајте ја салатата, покријте го садот со пластична фолија и оставете го во фрижидер да отстои барем 1 час.
  3. 3.Послужете ја салатата во чаши. За додатно да ја романтизирате приказната, декорирајте ја секоја чаша со парче лимон или лимета и мало чадорче за коктели.