Замрзната лубеница во нашата најнова летна варијанта на добропознатиот Маргарита коктел. Е навистина некои работи вреди да се пробаат!

Маргарита со лубеница

By Гастронаутка Published: July 15, 2012

  Замрзната лубеница во нашата најнова летна варијанта на добропознатиот …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Исечете ја лубеницата на коцки (2 см), исчистете ги парчињата од семки и наредете ги на послужавник. Ставете го послужавникот во ладилник додека лубеницата не се смрзне (барем два часа).
  2. 2.Ставете ги замрзнатите парчиња во блендер, додадете ја текилата, ликерот од портокал и сокот од лимета, и мешајте се додека смесата не се изедначи.
  3. 3.Намачкајте ги рабовите на чашите со парче лимета, а потоа провалкајте ги во сол. Истурете го коктелот и украсете со парче лимета.