Јадења со џигер секогаш се прав деликатес. Особено добро подготвен и мариниран кој изболува со вкусови. Денес приготвив испржен црн дроб со сос од павлака. Добар апетит.

Мариниран црн дроб

By Тетка Биберче Published: November 8, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 40 mins

Јадења со џигер секогаш се прав деликатес. Особено добро подготвен и …

Ingredients

Instructions

  1. Мариниран црн дроб во млеко1.Јунешкиот црн дроб исечете го, измијте го и ставете го во сад полн со млеко. Оставете го да се маринира барем еден час. На овој начин џигерот ќе биде посочен и нема да се исуши при пржење.
  2. Зеленчук2.Во меѓувреме, исечканиот кромид, црвената како и жолтата пиперка запржете ги на малку масло за готвење. Зачинете ги по желба.
  3. Набраснет џигер3.Во истата тава, на оган, растопете го путерот. Маринираниот џигер извалкајте во брашно и пржете го во загреаната тава.
  4. Испржен џигер4.Испржен, тргнете го настрана, во истата тава додадете ја павлаката и промешајте.
  5. Сервиран црн дроп5.Џигерот сервирајте го, зачинете го сол, црн пипер и сечкан лук и врз него истурете од подготвениот сос. Гарнирајте го со претходно подготвениот зеленчук.