Вистинско време за подготовка на зимница…. а изборот е голем, од домати, до модри патлиџани, пиперки, краставици, мешана зимница… Ние како големи љубители на тиквичката, денес се одлучивме за подготовка на маринирани тиквички.

Маринирани тиквички

By Мама Лиле Published: September 5, 2013

  Вистинско време за подготовка на зимница.... а изборот е голем, од домати, …

  Ingredients

  Instructions

  1. Исечкани тиквички1.Тиквичките измијте и исечкајте ги на крукчиња со ширина од 5 до 7 мм.
  2. Исечкан морков2.И морковите измијте ги, излупете ги и сечкајте ги на тенки стапчиња.
  3. Наполнети во тегли3.Теглите стерилизирајте ги и наполнете ги со тиквичките и морковите. Ставете неколку зрна пипер, лукче ситно исечкано и малку копар.
  4. Налевање со вода4.Зоврете 1,5 литри вода и со неа залејте ги теглите.
  5. Залевање со маринада5.После 5 минути, водата од теглите вратете ја во садот за варење и оставете повторно зоврие и водата вратете ја во теглите.
  6. Маринада6.После 5 минути, водата од теглите вратете ја во садот за варење, додадете шеќер, сол, оцет и оставете да зоврие.
  7. Залевање со маринада7.Со течноста наполнете ги теглите до горе. Затворете ги, превртете ги наопаку и оставете ги така се додека не се оладат.