Чоколадо, цимет, џем, добитна комбинација за одлично колаче…. И благодариме на нашата пријателка Верица Кузмановска која го сподели овој рецепт со нас.

Меден колач

By Верица Кузмановска Published: January 15, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 40 mins

Чоколадо, цимет, џем, добитна комбинација за одлично колаче.... И …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во сад, со лажица, се мешаат сувите состојки. Во смесата се додава и водата и сѐ се меша.
  2. 2.Смесата истура во тавче намачкано со путер и се пече на 220-240 степени околу 30 минути.
  3. 3.Одозгора, колачот се премачкува со џем и се прелива со растопено чоколадо.