Еден од најпознатите грчки десерти, колачиња кои најчесто се подготвуват за големи празници и слави. По вкус многу слични на урмашици, но со повеќе медитерански шмек поради, циметот и каранфилчето.

Меломакарона

By Јане Трајковски Published: May 27, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 45 mins

Еден од најпознатите грчки десерти, колачиња кои најчесто се подготвуват …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во поголем сад измешај ги сите состојки за подоготовка на тестото. Со рака месете додека смесата не се изенадачи.
  2. 2.Во меѓувреме загрејте ја рераната. Од смесата со раце формирајте колачиња. ( од оваа смеса излегуваат околу 60 колачиња). Наредете ги во плех обложен со хартија за печење.
  3. 3.Печете 20 минути на 180 степени. Откако ќе се испечат топли се ставаат во веќе подготвениот сируп, кој се подготвува исто како и шербет. (Сите состојки ставете ги во сад на оган и варете се додека смесата не проврие. )
  4. 4.Колачињата треба да постојат пет до седум минути во сурупот кој крчна на тивок оган. Потоа се вадат и се наросуваат со мелено оревче.