Едноставно не може да нема салата на нашата трпеза. И токму поради тоа, сакаме да експериментираме и да ги мешаме вкусовите, знаете – за да избегнеме монотонија. Еве го нашиот денешен микс 🙂

Мешана салата

By Гастронаутка Published: July 30, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 0 min
  • Ready In: 10 mins

Едноставно не може да нема салата на нашата трпеза. И токму поради тоа, …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Исечкајте ја зелката, кромидчињата и магдоносот. Морковите изрендајте ги, ставете се во поголем сад за салата и добро измешајте. На крајт додадете ги парчињата јаболка и измешајте.
  2. 2.Во чаша или тегличка ставете го маслото, оцетот, медот и сокот од лимон, зачинете со сол и пипер по вкус. Затворете ја тегличката со капакот и добро измешајте додека медот не се растопи и состојките не се соединат.
  3. 3.Истурете ја смесата врз исечканото, добро измешајте и послужете. Пријатно!