Мали колачиња, вкусно десертче за со чајче или кафенце. А, може и само онака, да се лапне на проаѓање низ кујна. Без некој повод, но со посебна причина. Вкус кој ве мами и на кој е тешко да се одолее.

Мини чоколадни колачиња

By Мама Лиле Published: March 12, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 30 mins

Мали колачиња, вкусно десертче за со чајче или кафенце. А, може и само …

Ingredients

Instructions

  1. Подготовка на чоколадните мафини1.Во поголем сад, со помош на мискер, изматете ги сите состојки за подготовка на мини чоколадни колачиња. Мешајте се додека не добиете фина смеса.
  2. Печење на тортичките2.Модлите подмачкајте ги со растопен путер и наполнете ги до половина. Печете на 180 степени, околу 15 минути или се додека ништо не се залепи на чечкалицата која сте ја боцнале во тестото.
  3. Испечени чоко мафини3.Чоколадо за готвење растопете го на пареа и готовите мини колачиња потопете ги во чоколадото. За декорација, посипете со шеќер во прав.