Тешко ми е да најдам соодветни зборови со кој би ви ги опишала овие совршено вкусни мини крофни а без да нагласам дека се подготвуваат многу брзо, многу едноставно, не се пржат, декоративни се и пред се, превкусни се….

Мини шеќерни крофни

By Тетка Биберче Published: September 16, 2013

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 30 mins

Тешко ми е да најдам соодветни зборови со кој би ви ги опишала овие …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Загрејте ја рерната на 180 степени. Малите калапите за колачиња премачкајте ги со масло и набрашнете ги за на не се залепат крофните.
  2. 2.Во подлабок сад, со миксер, изматете ги сите состојки потребни за подготовка на мини крофните.
  3. 3.За полесно да ги наполните калапите, смесата префрлете ја во кеса за замрзнување, исечете го крајот (налик на готварски шприц) и наполнете ги калапите (отприлика до пола).
  4. 4.Печете ги околу 10 минути или се додека не добијат златно-кафена боја.
  5. 5.Во меѓувреме, стопете го маргаринот или путерот. Во друг сад измешајте го шеќерот заедно со ванилиниот шеќер.
  6. 6.Секоја крофна, потопете ја во маргаринот, потоа извалкајте ја во шеќерот и сервирајте ги. Добар апетит!