Ако ви се јаде нешто благичко, а немате идеја што да направите Мигусто има супер предлог за вас. Едноставна за приготвување, оваа мини торта откако еднаш ќе ја направите и дегустирате, сигурни сме дека ќе ви стане една од омилените. Добар апетит.

[sws_scrollable_basic columns=”4″] [/sws_scrollable_basic]

Мини торта „Бомба“

By Тетка Биберче Published: January 20, 2014

  • Prep: 30 mins

Ако ви се јаде нешто благичко, а немате идеја што да направите Мигусто има …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Ролатот од брусница исечете го на парчиња со дебелина од 7-8 мм.
  2. 2.Мини зделата за салата (ние користевме сад со дијамер од 15 см и со длабочина од 8 см) обложете ја со проѕирна растеглива фолија.
  3. 3.Целата здела, почнувајќи од дното, обложете ја со парчињата ролат од брусница.
  4. 4.Слатката павлака (хоплата) иматете а и додадете неколку лажици несквик. Доколку саката да биде поцрно, додадете какао во прав, ноне заборавајте да додадете и шеќер во прав.
  5. 5.Зделата обложена со ролат наполнете ја со изматената слатка павлака и одозгора затворете ја со останатите парчиња ролат.
  6. 6.Мини тортата оставете ја да се олади, превртете ја, тргнете ја проѕирна фолија и сервирајте ја.
  7. 7.По желба, ставате малку слатко од боровница, јагоди, капини, малини..