Наместо со кафе започнете го денот со млечен напиток од мача зелен чај. Топол напиток кој не само што ќе ви даде есктра енергија туку и ќе ви обезбеди голема доза на антиоксиданси.

Млечен напиток од мача чај

By Гастронаут Published: February 28, 2014

  Наместо со кафе започнете го денот со млечен напиток од мача зелен чај. …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во мала садче просејте го чајот. Додадете вода и мед и добро мешајте со мешалка додека не добиете фина смеса.
  2. 2.Во лонче загрејте го млекото. Ако имате домашен кафемат со негова помош направете пена, ако не употребете мешалка. Мешајте се додека млекото не зоврие. Топлото млеко прелијте го преку зелениот чај и промешајте.
  3. 3.Добиениот напиток ставете го вашата омилена чаша за чај. На врвот додадете лажица млечна пена и изрендајте малку мускатно оревче. По желба можете да наросите од правот на мача чајот.