Неодамна имавме гости од Србија и не потсетија на еден помалку заборавен рецепт типичен за овие балкански простори. Направивме феноменални млинци со мисиркино месо и воопшто не погрешивме.

Млинци со месо од мисирка

By Тетка Биберче Published: January 8, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 50 mins

Неодамна имавме гости од Србија и не потсетија на еден помалку заборавен …

Ingredients

Instructions

  1. Месо од мисирка1.Месото исечкајте на мали парченца и запржете го на малку маслиново масло. Зачинете со сол, црн пипер и вегета.
  2. Искршени млинци2.Млинците искршете ги на парченца и ставете ги во сад.
  3. Млинци прелиени со вода3.Во врелата вода ставете коцка супа и прелијте ги искршените млинци. По една минута, исцедете ги, но зачувајте малку од течноста.
  4. Измешани состојки4.Во тавата за печење, измешајте ја павлаката со киселото млеко. Додадете го и испрженото месо, зачинете и измешајте.
  5. Млинци во смесата5.Во садот, додадете ги и попарените млинци и добро промешајте.
  6. Наросен кашкавал6.Одозгора истурете малку (три до четири лажици) од течноста и наросете рендан кашкавал.
  7. Испечени млинци7.Печете во загреана рерна на 180 степени, околу 30 минути или се додека не испари целосно течноста. Наросете малку власец и сервирајте. Добар апетит