Изборот на квалитетни состојки е еден од главните услови за вкусен оброк. Направивме млинци со спанаќ и Битолско сирење, и сето ова прелиено со Битолски јогурт и павлака. Совршенство. Рецепт кој мора да го пробате. Добар апетит.

Млинци со спанаќ и сирење

By Тетка Биберче Published: January 15, 2013

 • Prep: 15 mins
 • Cook: 25 mins
 • Ready In: 40 mins

Изборот на квалитетни состојки е еден од главните услови за вкусен оброк. …

Ingredients

Instructions

 1. Искршени млинци1.Готовите парчиња млинците искршете ги на парченца и ставете ги во сад.
 2. Млинци прелиени со вода2.Загрејте 500 мл вода и со неа прелијте ги искршените млинци. Откако ќе омекнат, (околу 1 минута), исцедете ги и тргнете ги настрана.
 3. Обарен спанаќ3.Спанаќот обарете го, исцедете го и исечкајте го.
 4. Мешање на јогуртот, павлаката и спанаќот4.Во тавата за печење, измешајте ја павлаката со киселото млеко. Додадете го и обарениот спанаќ и добро измешајте.
 5. Зачинување и додавање на дробено сирење5.Во истата тава додадете и дробено сирење, зачинете и повторно промешајте.
 6. Додавање на млинци6.Во садот, додадете ги и попарените млинци.
 7. Спремно за печење7.Одозгора истурете малку (три до четири лажици) вода и наросете дробено сирење.
 8. Испечени млинци8.Печете на 200 степени, околу 30 минути или се додека не испари целосно течноста. Добар апетит