Рецепт за шарено колаче кое ни ги испрати нашата читателка Марија Беровска. И ние го направивме и се уверивме дека освен што изгледа одлично има прекрасен вкус. Препорака и вие да го пробате…

Мраморни коцки

By Марија Беровска Published: December 5, 2012

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 45 mins

Рецепт за шарено колаче кое ни ги испрати нашата читателка Марија …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во подлабок сад ставете го омекнатиот путер, шеќерот и жолчките и матете со миксер се додека не добиете густа и пенлива смеса. Потоа додадете ја ванилата, румот и млекото и мешајте се додека не добиете хомогена смеса.
  2. 2.Постепено, намалувајќи ја брзината на миксерот додавајте од брашното во кое претходно сте го измешале прашокот за пецивото. Белките изматете ги со жица и додадете ги во смесата мешајќи со лажица.
  3. 3.Подготвената смеса поделете ја дели на два дела. Во првата, жолтата смеса ставете екстракт од ванила а во другата додадете од какаото, кое претходно сте го раствориле со неколку лажица млеко (да биде течно).
  4. 4.Во правоаголна тава намачкана со маргарин, посипанана со шеќер и брашно, со лажица се ставајте наизменично од жолтото и кафеавото тесто, сè додека не се потрошат двете смеси.
  5. 5.Вака подготвениот колач ставете го во рерна загреана на 180C со употреба на вентилаторот и печете 25-30 минути.