Кремасто, слатко и освежувачко десертче со бело чоколадо во комбинација со ванила и фстаци. Идеално летно задоволсвто за вас и вашите најблиски. Уживајте 🙂

Мус од бело чоколадо со фстаци

By А.А.З Published: August 2, 2012

  Кремасто, слатко и освежувачко десертче со бело чоколадо во комбинација …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Во блендер пола доза од фстаците добро измелете ги. На пареа или во микробранова печка растопете го белото чоколадо. Со миксер изматете ја слатката павлаката заедно со ванилата, а потоа додадете го јогуртот. Матете се додека не добиете фина смеса.
  2. 2.Во друг сад изматете ги белките заедно со шеќерот во прав. Смесата од слатка павлака помешајте ја со белото чоколадо, а потоа додадете ги изматените белки.
  3. 3.Распоредете го мусот во шест чаши На дното ставете фстаци, па пота лажичка мус, па потоа повторно слој фстаци и слој мус. Одозгора декорирајте со мелените фстаци. Оставете го мусот добро да се олади (најмалку два часа во фрижидер), а пота лажичката во раце и уживајте.