Уште една варијација на неисцрпната и многу почитувана тема – чоколаден мус. Фантастично делува на сите сетила, особено на оние кај саканите лица :).

Мус со вишни

By Гастронаутка Published: March 30, 2013

  • Prep: 15 mins

Уште една варијација на неисцрпната и многу почитувана тема - чоколаден …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Растопете го чоколадото на пареа или во микробранова печка, а потоа оставете го малку да се олади.
  2. 2.Со миксер изматете ја слатката павлака, но немојте да ја матите премногу, таа не треба да биде премногу цврста.
  3. 3.Изматете ги жолчките и додадете ги во чоколадната смеса заедно со половина од слатката павлака.
  4. 4.Изматете ги белките со шеќерот и додадете ги во чоколадната смеса заедно со друата половина од слатката павлака. Оставете ја смесата да се олади неколку часа во фрижидер.
  5. 5.Пред да го послужите мусот, ставете ја чоколадната смеса, одозгора полека сипете 1 лажица од сокот од вишни, па ставете уште малку иаматена слатка павлака. На врвот ставете неколку вишни и посипете со рендано чоколадо.