Новите мусли на Алкалоид навистина ни се допаднаа и не инспирираа со нив да направиме еден интересен рецепт. Мусли бисквити кои се одлични како енергетски додаток со утринска доза кафе или шолја чај. За убав почеток на секој ден. Уживајте во овој вкус.

Мусли бисквити

By МиГусто Published: November 5, 2012

  • Prep: 10 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 20 mins

Новите мусли на Алкалоид навистина ни се допаднаа и не инспирираа со нив …

Ingredients

Instructions

  1. Подготвени состојки1.Во поголем сад, измешајте ги муслите заедно со брашното во кое сте го додале прашокот за пециво и малку сол и додадете го кафениот шеќер.
  2. Мешање на јајцето и путерот2. Со метална маталка, малку изматете го јајцето. Путерот, на оган, или во микро, растопете го. Двете смеси помешајте ги.
  3. Додавање на мед во смесата3.Во смесата додадете го и медот и мешајте се додеа целосно не се растопи.
  4. Мешање на смесата4.Вака подготвената смеса добро помешајте ја со смесата од мусли, шеќер и брашно.
  5. Формирање на кексите5.Со помош на лажица, земајте од тестото и формите ставете ги во тава за печење, обложена со хартија.
  6. Испечени бисквити од мусли6.Печете во загреана рерна, на 180 степени, околу 10 минути. Испечените бисквити оставете ги добро да се оладат пред да ги сервирате.