Совршено „коктелче“ во моментите кога сакате да се напиете нешто топло и полно со витамини. За благотворните дејества на џумбирот, лимонот и медот е се добро познато, па тоа нека биде препорака и вие да ја подготвите оваа напивка.

Напивка од лимон, џумбир и мед

By Гастронаут Published: January 28, 2014

  Совршено „коктелче“ во моментите кога сакате да се напиете нешто топло …

  Ingredients

  Instructions

  1. 1.Џумбирот излупете го и исечкајте го на мали парченца. Водата ставете ја во сад на оган и оставете ја да зоврие.
  2. 2.Ставете ги парченцата џумбир и варете на тивок оган околу десет минути. Тргнете го садот од оган и оставете го да се олади.
  3. 3.Во оладеноиот сок од џумбир додадете мед и лимонов сок. Убаво промешајте.
  4. 4.Напивката прецедете ја во бокал и послужете. На здравје.