Подзаборавениот вкус на леблебијата повторно се враќа на сцена. Денес приготвив вкусна манџа со додаток сланина, сето тоа зачинето со рузмарин и малку ловор. Време е да тропне лажица, нели!

Наут манџа

By Тетка Биберче Published: January 31, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 30 mins
  • Ready In: 2 hrs 45 mins

Подзаборавениот вкус на леблебијата повторно се враќа на сцена. Денес …

Ingredients

Instructions

  1. Потопен наут1.Наутот потопете го во ладна вода и оставете го да кисне преку цела вечер.
  2. Сварен наут2.Омекнат,заедно со ловоров лист и гранче рузмарин, варете го околу два часа или се додека комплетно не омекне но водејќи сметка да не се распадне. Посолете и запиперете пред самиот крај на варењето. Исцедете го, но зачувајте барем една чаша од течноста.
  3. Запжена сланина и кромид3.Чешнињата лук, сланината и кромидот исечкајте ги. Во тава, на малку маслиново масло, запржете ги.
  4. Наут спремен за варење4.Додадете доматно пире, сварениот наут и една чаша од водата во која се вареше наутот. Оставете го да крчка, на тивок оган, околу 15 до 20 минути или се додека не испари голем дел од течноста.
  5. Наут манџа5.Сервирајте го наутот додека е топол во комбинација со варени јајца и лепче. Добар апетит!