Наместо обични, направете ги овие малку поинакви, но подеднакво вкусни кифли-предлог на нашата читателка Ева. Во тестото се става исечкана чајна и малку пченични трици… Можат да се користат и како сендвич лепчиња, наполнети со мајонез, павлака, кашкавал, салата, феноменални за ужинка, за на училиште, за на работа…

Необични кифли ала Ева

By Ева Published: February 4, 2013

  • Prep: 20 mins
  • Cook: 25 mins
  • Ready In: 45 mins

Наместо обични, направете ги овие малку поинакви, но подеднакво …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Квасецот се меша со шеќер, сол, брашно 4-те лажици и водата. Се остава да стаса.
  2. 2.Откако квасецот ќе биде спремен, се додава маслоото за готвење, солта, брашното, чајната и триците. Се меси тестото и се става да отстои половина час.
  3. 3.Кога тестото ќе биде доволно нараснато, се обликува по желба, кифли, земички плетенки и се посипуваат со сусам и пропрскуваат со зејтин.
  4. 4.Се печат во загреана рерна на 250 степени, се намалува на 200 по 5-7 минути.
  5. 5.Тајна: Откако ќе бидат скоро готови на минута до две пред крајот од печењето се вадат и повторно се попрскуваат со зејтин и се враќаат уште некоја минута во рерна.