Можеби еден од најпопуларните новогодишни и божиќни пијалоци во светот е токму егногот. Еве ја нашата верзија на ова слатко и празнично задоволство.

Новогодишен егног

By Гастронаутка Published: December 27, 2012

    Можеби еден од најпопуларните новогодишни и божиќни пијалоци во светот е …

    Ingredients

    Instructions

    1. 1.Ставете ги сите состојки (внимавајте јајцата претходно да се добро изматени) во подлабок пластичен сад и добро измешајте со миксер. Оставете го пијалокот да отстои во фрижидер барем 2-3 часа пред да го послужите.
    2. 2.Забелешка: ако кондензираното млеко не е слатко, додадете две супени лажици шеќер во јајцата кога ќе ги матите. Декорирајте со малку изматена слатка павлака и цимет во прав.