Колачиња со бело чоколадо одлични за честитање на новата година. Послужете ги вашите пријатели и најблиски и посакајте им многу здравје, успех и среќа со овие превкусни колачиња кои се топат во уста.

Новогодишни колачиња

By Гастронаут Published: December 31, 2012

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 15 mins
  • Ready In: 30 mins

Колачиња со бело чоколадо одлични за честитање на новата година. …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во пластичен сад изматете го путерот заедно со шеќерот се додека не добиете пенаста смеса. Потоа ставете го јајцето и екстрактот од ванила и измиксирајте уште неколку минути додека смесата не се соедини.
  2. Брашно, какоа, прашок за пециво и сол2.Во друг сад измешајте го брашното заедно со какаото, прашокот за пециво и ставете прстофат сол.
  3. Миксирање на двете смеси3.Потоа измиксирајте ги двете смеси, добро да се соединат.
  4. Смеса со бело чоколадо4.Белото чоколадо искршете го на мали парченца. Додадете го во смесата и повторно со миксер измешајте.
  5. Топчиња5.Од добиената смеса со лажица за сладолед направете топчиња. Топчињата наредете ги во тавчето за печење.
  6. Спремни за печење6.Нежно притиснете ги за до добиете форма на кекс. Печете околу десетина минути во загреана рерна на 175 степени. Колачињата нека се оладат 15 минути, а потоа се спремни за дегустација.