Едноставно, а сепак елегантно. Ова јадење сигурно ќе ве воодушеви, особено ако се земе предвид дека баш и не користиме аспарагус често во нашата кујна. Пробајте!

Омлет со аспарагус

By Гастронаутка Published: April 4, 2014

  • Prep: 5 mins
  • Cook: 10 mins
  • Ready In: 15 mins

Едноставно, а сепак елегантно. Ова јадење сигурно ќе ве воодушеви, …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во загреано тавче за пржење растопете го путерот, а потоа ставете ги парчињата аспарагус и кромид да се запржат (околу 5 минути). Зачинете ги со сол и црн пипер.
  2. 2.Во подлабок сад изматете ги белките додека не добиете меко шне, а потоа додадете ги жолчките, зачинете и се помешајте убаво со дрвена лажица.
  3. 3.Отстранете го аспарагусот од тавчето и сипете ги јајцата. Запржете околу 1 минута, а потоа одозгора распоредете го аспарагусот и кашкавалот.
  4. 4.Пржете уште неколку минути без да мешате, а потоа превртете ја едната половина од палачинката врз другата и послужете додека е топло.