Освежителен и вкусен колач со јагоди и киви… Уживајте во прекрасниот вкус… Добар апетит!

Освежителен колач со јагоди и киви

By Славица Наумовска Published: June 1, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 50 mins
  • Ready In: 1 hr 5 mins

Освежителен и вкусен колач со јагоди и киви... Уживајте во прекрасниот …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во подлабок сад се матат јајцата со шекерот. Постепено се додаваат останатите состојќи и се добро се мати.
  2. 2.Добро измијте ги јагодите и исецкајте ги на парциња, исто направете го и со кивито. Тргнете ги на страна .
  3. 3.Во округло тавче ставете хартија за печење и истурете ја смесата. Во загреана рерна, на 180 степени, ставете да се пече едно 10 минути.
  4. 4.Извадете го тавчето и одозгора наредете ги јагодите и кивито.Оставете да се допече. (Готово е кога во тестото ке боцнете со чепкалка и ништо нема да се залепи на нејзе.) Се пече отприлика 35 до 40 минути.
  5. 5.Кога е испечен колачот, извадете го заедно со хартијата на рамна површина и наросете со прав шеќер.