Направете здрав и вкусен доручек или освежувачко десертче за само половина час. Овошен јогурт со крцави кандирани ореви во комбинација со праски е нашиот денешен предлог. Уживајте

Овошен ванила јогурт

By Гастронаут Published: August 14, 2012

  Направете здрав и вкусен доручек или освежувачко десертче за само …

  Ingredients

  Instructions

  1. Праски со шеќер1.Праските исечете ги на мали парченца. Ставете ги го сад, врз нив исцедете кришка лимон и додадете една лажица шеќер. Промешајте.
  2. Глазирани ореви2.Оревите иситнете ги на мали парченца. Изматете една белка, додадет 3 лажици шеќер и малку цимет. Во оваа смеса ставете ги оревите.
  3. Печени ореви3.Загрејте ја рерната на 250 степени, премчакајте го плехот со малку путер. Фино глазираните ореви печете ги околу околу 30 минути.
  4. Спремно за дегустирање4.Во убава чаша (по можност за фрапе) ставете еден ред од праските, потоа слој ванила јогурт, повторно праски и јогурт. Одозгора нафрлајте од кандираните ореви.