Нема некој кој не обожава палачинки. Тоа е повеќе од сигурно. Но, ајде да не бидеме досадни и да направиме една супер овошна торта. Ред палачинки, малку фил и сезонско овошје по избор. Едноставно нели?

Овошна торта од палачинки

By Гастронаут Published: August 5, 2013

  • Prep: 15 mins
  • Cook: 20 mins
  • Ready In: 35 mins

Нема некој кој не обожава палачинки. Тоа е повеќе од сигурно. Но, ајде да …

Ingredients

Instructions

  1. 1.Во мал сад ставете ги јајцата и медот. Додадете го млекото, маслото и солта и мешајте се додека се добро не се соедини. Ставете брашно и мешајте додека смесата не стане фина и хомогена. Оставете ја да одстои десетина минути.
  2. 2.Печете ги палачинките додека не добијат златно кафена боја и фатат мала коричка на краевите. Испечените палачинки ставете ги во фрижидер добро да се оладат.
  3. Ситно овошје3.Во меѓувреме исечкајте го овошјето кое може да биде по ваша желба, најдобро свежо и сезонско. Потоа ставете две палачинки и премачкајте ги со смесата од јогурт и слатка павлака. Преку филот ставете уште две палачинки и ред сечкано овошје. Повторете ја постапката се додека имате фил и палачинки.
  4. Сервирана торта4.Кога ќе завршите со редењето ставете ја тората во фрижидер најмалку два часа. Потоа сервирајте со некој ваш омилен пијалок. Добар апетит.